Zeren GY Ücret Yönetimi Sistemi; sektör koşulları ve şirket içi dengeler gözetilerek, iş kademeleri, ücret piyasası, şirket ücret politikası ve performans bileşenlerine bağlı olarak belirlenip güncellenmektedir. Ücret politikasının bir bileşeni olarak, çalışanlarımıza görev ve unvanları doğrultusunda çeşitli yan olanaklar da sunulmaktadır.

İş değerlendirmelerinin akabinde, kademeler bazında ücret politikaları belirleniyor. Topluluk genelinde ulusal ve uluslararası sektör araştırmaları ile ücret piyasaları yakından takip ediliyor; sektör analizleri neticesinde rekabetçi ve adil bir ücret politikası uygulanıyor. Ücret politikaları şirketin mevcut ücret yapısı, sektördeki konumu, rekabet ve ödeme gücüne göre, şirket özelinde farklılaştırılıyor.

Sağlık Sigortası: Tüm Zeren GY çalışanlarına yatarak tedaviyi ve ayakta acil müdahaleyi içeren sağlık sigortası, seviyeye göre değişen kapsamda yıllık check-up ve hayat sigortası olanağı veriliyor.

Kıyafet Yardımı: Tüm Zeren GY çalışanlarına kıyafet yönetmeliğine uyum sağlamaya yönelik bir anlayışla yılda bir kez maaş dışında ek ödeme şeklinde uygulanıyor.

Şirket Telefonu / Hattı: Zeren GY çalışanları, pozisyonları doğrultusunda şirket telefonu ve hattı imkanından faydalanabiliyor.

Doğum Günü: Zeren GY çalışanlarına doğum günleri için ücretli izin hakkı tanınarak özel günlerini sevdikleri ile birlikte geçirme imkanı veriliyor.

Yemek: Öğle yemeği, Zeren GY çalışanları için yemek kartı sistemi ile sağlanıyor.